Varak Nedir? Altın Varak İşlemesi
0
Varak Nedir?

8

7.2015

Varak Nedir? Altın Varak İşlemesi

Varak kelimesini bir çok yerde mobilyacılarda duymuşsunuzdur. Peki varak nedir? Altın varak nasıl yapılır?

Varak Nedir?
 
Altın şeritin ince tirşeler ( parşömen ) ve sığırın kör bağırsağından elde edilen zarlar arasında dövülerek şeffaf yapraklar haline getirilmesine altın varak denir. Varlık ve kudret işareti olan altın, ilk çağlardan başlayarak kültürler arası sanatsal etkileşimler sonucunda bizim tarihimizde de yerini almıştır. 
 
Altın Varak Yaldız
 
Altın varak yaldız yapımının, bilinen en eski tarih olarak 14 - 15 yy olduğu tahmin edilmektedir. Yapımı bir hayli zor ve sabır isteyen bir iş ve maliyetinin yüksek olması nedeni ile bugün sahteleri yapılmakta ve altın varak yaldız yerine matbaacıların kullandığı "sıcak" yaldız bir diğer adı ile "çıkartma" yaldız kullanılmaktadır. Böylece altın yaldız görünümü tam olarak verilemese de fiyatlarının ucuzluğu ve çalışma kolaylığı "sahte altın" yaldızı cazip kılmış olup yapımcısı atölyelerin de sayılarını arttırmıştır.
 
Altın Varak Özellikleri
 
Ağırlığı yok denecek kadar hafif olan "altın varak" yaldızın ölçüleri 8 x 8 cm'dir. İmalatını yapan ülkeler başta kalite itibarı ile Almanya , Fransa ve İtalya'dır. Uzakdoğuda da imalatı yapılmakta olup Türkiye' de pek bilinmemektedir. 
 
Altın Varak Ayarı
 
Ayar 18 karat dan başlayıp 23.75 karat'a kadar yükselir. Altının ayarı yükseldikçe rengi de "orange" tabir edilen hafif kızılımsı bir renge döner. 
 
Altın Varak İşlemesi
 
Altın varak kaplanacak olan mobilya öncelikle tamamen kazınır ve ahşap iskeleti meydana çıkartılır. Daha sonra birtakım maddelerden oluşan bir karışım ile yeniden 5 kat kaplanır. Zımpara aşamasından sonra kırmızı renkte olan ve adına "lambez" denilen kırmızı bir toprak eritilerek eşya bu toprak ile tekrar kaplanır. Kuruma süresinin sonunda altın kaplanmaya başlanır. En son olarak ise "jade" taşından yapılan "mazgala" isimli alet ile parlatılarak yaldız kaplama işlemi tamamlanır.

Etiketler: altın varak nedir - varak nasıl yapılır - varak işleme nasıl olur

UYARI! YORUM ALANI TEST AŞAMASINDADIR!
Dikkat! Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Yorum Yaz

Bu Haberlere Baktınız mı?

Cila Atölyesi Hizmetleri

8

7.2015

Cila Atölyesi Hizmetleri

Sizler için bir çok işi Cila Atölyesi olarak yapmaya devam etmekteyiz. Yalnız sitemizi Ax Mobilya üzerinden Cila Atölyesi olarak devam ettiriyoruz..

Devamını Oku
Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

8

7.2015

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyama ve ahşap boya ile ilgili bilmek istedikleriniz. Ahşap boyama nasıl yapılır sorusunun cevabı işte burada..

Devamını Oku
Çok Amaçlı Bebek Beşikleri

10

4.2015

Çok Amaçlı Bebek Beşikleri

Çok amaçlı bebek beşikleri modellerinden olan ve sıkça tercih edilen ayakları tekerlekli bebek beşikleri gibi modeller yer almaktadır..

Devamını Oku
Evi Dekore Ettirmek İstiyorum!

11

4.2015

Evi Dekore Ettirmek İstiyorum!

Artık daha hoş ve daha göz alıcı bir dekorasyona geçme zamanı geldi diyorsanız, evimi dekore ettirmek istiyorum diyorsanız işte sizlere fırsatlar..

Devamını Oku
Nerede Mobilya Yaptırabilirim?

11

4.2015

Nerede Mobilya Yaptırabilirim?

Mobilya yaptıracaksınız ve karar veremiyorsunuz. İstanbul'da nerelerde mobilya yaptırabileceğiniz hakkında gerçek bilgiler burada..

Devamını Oku
2015 Ofis Mobilyaları Trendi

11

4.2015

2015 Ofis Mobilyaları Trendi

Her yıl her türlü mobilyalar için bazı trendler oluşturulur. İşte 2015 yılı ofis mobilyaları ile ilgili trendler burada. Ofis mobilya trendleri.

Devamını Oku